Zagreb, Hrvatska
Tel: +38599-677-7383
Terapija tikova
Što su tikovi?
Tikovi su nenamjerni, iznenadni, neritmični, ponavljajući pokreti koji se ne mogu kontrolirati od strane oboljelih. Tikovi obično dolaze u obliku vokalnih ili motorni tikova, kao što su čišćenje grla, treptanje očima, pomicanje rukama, nogama ili drugim dijelovima tijela. Nekad tikovi nisu vidljivi (npr. grčenje abdomena).
Koje su posljedice tikova?
Tikovi mogu dovesti do pojave depresije, anksioznosti- naročito socijalne, socijalnog povlačenja te problemima u svakodnevnom životnom funkcioniranju. Upravo zbog toga, smatra se da tikovi negativno djeluju na kvalitetu života oboljelih.
Kako se liječe tikovi?
Većina osoba s tikovima ne traži pomoć jer im tikovi ne narušavaju značajno kvalitetu života te se sami mogu nositi s njima. Kod osoba kod kojih postoji narušenost dnevne funkcionalnosti zbog tikova, preporučeni oblik terapije je sveobuhvatna bihevioralna intervencija za tikove, što je poseban oblik kognitivno-bihevioralne terapije dizajniran baš za ovo stanje. Ovaj oblik terapije pomoći će većini pacijenata koji imaju problem s tikovima da ih reduciraju ili otklone te je ovo preporučen kao prvi oblik tretmana koji pacijenti trebaju dobiti (prije farmakološkog). Tikovi i Tourretov sindrom tretiraju se na sličan način.
Što je sveobuhvatna bihevioralna intervencija za tikove?
To je poseban oblik kognitivno-bihevioralne terapije u kojoj se pacijente prati kroz nekoliko dana uz pomoć dnevnika. U tom periodu vidi se koji to faktori i situacije izazivaju tikove ili njihovo pogrošavanje. Uči se i prepoznavati osjećaj/stanje koje nastaje prije nego što tik nastupi te se na taj način uči oboljele kako da razviju primjeren odgovor tj. reakciju na to. Takav odgovor zaustavit će pojavu tika, a dovesti do "olakšanja". Ujedno, pacijente se uči i kako se nositi s problemima koji mogu nastati kao posljedica tikova (npr. socijalna anksioznost koja dodatna pogrošava tikove).
Koliko traje terapija?
Tipična terapija retreningom tinitusa traje oko 16 tjedana, ali to ovisi o individualnoj kliničkoj slici pacijenata, kao i komorbiditetnim stanjima.
