Zagreb, Hrvatska
Tel: +38599-677-7383
Terapija sindroma iritabilnog crijeva
Što je sindrom iritabilnog crijeva?
Sindrom iritabilnog crijeva smatra se funkcionalnim gastroenterološkim poremećajem. To znači da kod takvih osoba ne postoji patologija u samom gastrointestinalnom sustavu, kao kod npr. ulcera ili Crohnove bolesti. Glavni simptomi obično uključuju nadutost, probleme s probavljanjem hrane, grčenje i bolove u abdomenu, dijaereju/opstipaciju i neugodu prilikom obavljanja nužde. Smatra se da sindrom obično nastaje kod osoba koje imaju problema s neurotičnim perfekcionizmom, anksioznošću i problema u nošenju sa stresom.
Koje su posljedice sindroma iritabilnog crijeva?
Sindrom iritabilnog crijeva može dovesti do problema sa stresom jer svakodnevne životne aktivnosti postaju narušene što vodi problemima u nošenju s njima. Zbog toga, kao i kod drugih kroničnih i teških stanja, tako i ovaj sindrom može voditi u depresivne i anksiozne simptome te socijalno povlačenje.
Kako se liječi sindrom iritabilnog crijeva?
Osobe obično dobiju od gastroenterologa farmakološku terapiju koja ima za cilj poboljšati rad crijeva. Unatoč tome, kvaliteta života je i dalje narušena, a same psihološke potrebe obično nisu primjereno adresirane. Istraživanja i kliničke smjernice podržavaju i preporučuju upotrebu kognitivno-bihevioralne terapije za tretman simptoma kod oboljelih s ovim stanjem, ali i drugim funkcionalnim gastroenterološkim poremećajima.
Kako izgleda terapija?
Kognitivno-bihevioralna terapija provodi se od formulacije slučaja, preko psihoedukacije do samih intervencija za razne simptome. To znači da KBT ima niz efikasnih tretmana i intervencija koji mogu pomoći u redukciji dijareje/opstipacije, smanjivanju bolova i grčeva u trbuhu, smanjivanju nadutosti, poboljšavanju nošenja sa stresom i strahom od simptoma i dr. Sam izgled terapije ovisi od potrebe i kliničke slike pacijenata.
Koliko traje terapija?
Tipična terapija može trajati u prosjeku oko 5-7 susreta. Samo trajanje ovisi od problema i ciljeva terapije te što točno od simptoma sami pacijenti žele poboljšati s kognitivno-bihevioralnim tretmanima.
