top of page

Zagreb, Hrvatska

Tel: +38599-677-7383

Psihički poremećaji i kognitivno-biheviralna terapija

Psychologist's Office

Što su psihički poremećaji?

Psihički poremećaji, bolesti i stanja su šarolika kategorija problema i disfunkcija koje pogađaju ljude i njihovo mentalno zdravlje. Psihički problemi mogu nastati kao posljedica stresa, kao komorbiditet drugim psihičkim ili fizičkim bolestima ili stanjima, ali i kao posljedica drugih psiholoških, bioloških i socijalnih faktora. Među najčešće psihičke poremećaje spadaju depresija, anksioznost, PTSP, opsesivno-kompulzivni poremećaj, bolesti ovisnosti, psihotični poremećaji i dr. 

Što je kognitivno-bihevioralna terapija?

To je oblik psihološke terapije koji je jedan od najzastupljenijih u svijetu. Velika prednost KBT tretmana je to što je adaptiran, testiran i znanstveno validiran za različite psihičke, ali i fizičke bolesti, poremećaje, stanja i poteškoće.

Što mogu tretirati s KBT terapijom?

Ovo je jedini oblik psihološke intervencije koji dosljedno preporučuju sve kliničke smjernice za rad s opsesivno-kompulzivnim poremećajem, depresivnim stanjima, anksioznim poremećajima, PTSP-om i traumatskim stanjima, ali i mnogim drugim psihičkim problemima i poteškoćama. Osim psihičkih problema, KBT je efikasan i za razne fizičke i neurološke smetnje npr. redukcija katapleksije, smanjivanje epilepsijskih napadaja, smanjivanje dijareje u sindromu iritabilnog crijeva, smanjivanje kronične boli i dr. 

Koliko traje KBT terapija?

KBT obično traje oko 5-15 susreta, ovisno o kliničkoj slici pacijenta. Samo trajanje terapije ovisi i o terapijskim ciljevima i individualnim potrebama svakog pacijenta. 

Hoću li piti tablete nakon KBT terapije?

Oko lijekova morate se savjetovati s nadležnim liječnikom. Istraživanja pokazuju da je KBT sigurna i efikasna opcija s kojom se pacijenti, naročito s anksioznim i depresivnim stanjima, mogu skinuti s lijekova te se smatraju izliječenima. 

bottom of page