top of page

Zagreb, Hrvatska

Tel: +38599-677-7383

Terapija poremećaja spavanja

Što su poremećaji spavanja?

Poremećaji spavanja široka su grupa zdravstvenih stanja u kojima je akutno ili kronično narušena kvaliteta i kvantiteta spavanja. Poremećaji spavanja mogu uključivati hipersomnije, insomniju, noćne more, REM-bihevioralni poremećaj spavanja i dr.

Kako se provodi terapija?

Terapija se provodi na suvremenim kliničko-psihološkim spoznajama iz bihevioralne medicine spavanja. Terapija, ovisno o poremećaju, može biti usmjerena na redukciju katapleksije (npr. u narkolepsiji), poboljšavanje spavanja kod nesanice, otklanjanje noćnih mora i dr. Terapija obično traje oko 7 susreta po 40 minuta, a provodi se u psihoedukativnom i savjetodavnom razgovoru s posebno educiranim terapeutom koji će vas voditi postepeno kroz sve terapijske intervencije. 

Što ću raditi na toj terapiji?

Na terapiji se pacijenti podučavaju onome što je važno za njihov poremećaj spavanja.  Najčešće vas terapeut poduči različitim problemima s vašim spavanjem, koji su faktori koji ih održavaju te nizu intervencija kako ih otkloniti ili ublažiti kako biste mogli normalno funkcionirati. 

 

Da li da koristim lijekove ili psihološki pristup?

Preporučuje se da osobe s poremećajima spavanja svakako prođu psihološki tretman spavanja baziran na kognitivno-bihevioralnoj terapiji i njezinim varijantama. Za nesanicu kliničke smjernice stručnih udruženja (npr. Američka akademija za medicinu spavanja) preporučuju da psihološki kognitivno-bihevioralni pristup bude zamjena za lijekove i prvi tretman koji osobe s kroničnom nesanicom dobiju. Isto važi i za noćne more, dok je za hipersomnije neophodna farmakološka terapija, ali KBT tretman može značajno poboljšati ne samo kvalitetu spavanja i odmora kod pacijenata s hipersomnijama, već i kvalitetu života oboljelih, reducirati katapleksiju te ima mnoge druge benefite. 

Da li pijem lijekove dok idem na terapiju kod vas?

Pacijenti se uvijek trebaju konzultirati s nadležnim doktorom koji im je propisao određenu terapiju, ali sami lijekovi ne utječu na efikasnost naše terapije. U određenim slučajevima kod npr. tretmana nesanice- lijekove više neće biti potrebno koristiti jer će se nesanica smatrati izliječenom. 

Woman Sleeping
bottom of page