Zagreb, Hrvatska
Tel: +38599-677-7383
Terapija kronične boli
Što je kronična bol?
Kronična bol je ozbiljno medicinsko stanje koje je okarakterizirano sveprisutnim osjećajem neugode, peckanja, žarenja, probadanja, pritiska ili bilo kojim drugim oblikom neugode koji se jednostavno može svesti pod termin "bol". Taj osjećaj može biti prisutan u jednom dijelu tijela (npr. bol u leđima) ili više dijelova tijela (npr. ruke i noge kod polineuropatija).
Uz koje bolesti i stanja dolazi kronična bol?
Kronična bol javlja se uz razne bolesti i stanja, od kojih neki mogu biti izlječivi, a neki ne. Najčešće se rado o glavoboljama, artritisu, onkološkoj boli, boli u leđima, polineuropatijama, neurodegenerativnim bolestima i dr.
Što je uzrok kroničnoj boli?
Pretpostavlja se da je uzrok kronične boli neurofiziološke i psihološke prirode. Prvobitno, postoji abnormalnost u živčanom sustavu i živčanim stanicama kada je u pitanju njihovo funkcioniranje, detektiranje i prijenos informacija o boli. Nakon toga, psihološki je vrlo važno kako mi percipiramo i doživljavamo tu bol, ali i kako se nosimo s njom. Psihološki faktor izuzetno je važan, ali često zanemaren u standardnoj fizikalnoj i farmakološkoj terapiji.
Zašto psihološka terapija kronične boli?
Kao što je napomenuto, psihološki faktori igraju važnu ulogu u doživljaju boli i nošenju s njom. Bol je subjektivne prirode, tako da je moguće da različiti pacijenti s istim dijagnozama na različit način doživljavaju bol. Psihološka terapija bavi se faktorima kao što su individualno doziranje, tempiranje i planiranje aktivnosti, rad na uznemirujućim mislima oko kronične boli, rad na raspoloženju i anksioznosti koje se javljaju uz bol, na toleranciji neugode te rad na samoj percepciji i doživljaju boli koji su važni kako bi pacijenti živjeli život u skladu sa svojim vlastitim ciljevima i vrijednostima. Sama terapija je relativno kratka (obično oko 8 susreta), a njezini efekti ostaju i nakon završetka tretmana.
Kako da znam da je ovo ispravan pristup?
Stručna udruženja, kao Američka akademija za fizijatriju ili čak Hrvatsko neurološko društvo, preporučuju kognitivno-bihevioralni pristup za terapiju kronične boli- samostalno ili u kombinaciji s lijekovima. U svakom slučaju, istraživanja i kliničke smjernice pokazuju da psihološki tretman kronične boli značajno poboljšava kvalitetu života pacijenata i njihov psihološki status.
Moram li koristiti lijekove?
Oko konzumacije lijekova trebate se dogovoriti sa svojim nadležnim liječnikom koji vam je propisao određenu farmakoterapiju. Istraživanja pokazuju da su osobe s kroničnom boli, najčešće zbog psiholoških faktora (npr. neprimjerene emocionalne strategije suočavanja s boli, nizak prag tolerancije na neugodu, uznemirujuće misli i dr.), pretjerano konzumiraju tablete protiv bolova te imaju povećan rizik za razvoj ovisnosti o lijekovima. Za psihološku terapiju lijekovi ne smetaju, štoviše, nekad je čak neophodno kombinirati farmakološku i psihološku terapiju kako bi se ostvario što bolji rezultat u tretiranju kronične boli.
